poniedziałek, 5 lutego 2018

Podróże małe i duże- Nysa

Witam :) spytacie dlaczego Nysa...mieszkając pod Nysą piszę o Nysie, mieszkając w Krakowie, Warszawie czy w jakimkolwiek bogatym historycznie miejscu pewnie bym o nim pisał :) 
Wszystko zaczęło się w XII wieku kiedy to mała osada została przyłączona do tzw. Kasztelani Otmuchowskiej w której swe rządy sprawiali Biskupi Wrocławscy. Od końca XIII Nysa przyjęła funkcje stolicy regionu. Miasto przeżywało wzloty i upadki, pożary, powodzie i wojny. W roku 1428 Nysę najechali Husyci lecz została obroniona przez rzeźników którym potem podarowano pomnik.
Nazwa miasta pochodzi od terminu" Neisse" ponieważ niegdyś osada posiadała niski brzeg, oraz rzekę która dawała urodzaj. Do roku 1945 była nazywana Neisse. Lecz to nie koniec opowieści. Idąc dalej tropem historii nie można zapomnieć, że Nysa została oblężona przez wojska Napoleońskie 1806 r i stawiała opór aż 104 dni (niektóre źródła podają że 100). To tylko urywek historii Nysy...lecz z tej przeszłości zostało wiele zabytków które do dzisiaj ją przypominają.








Jednym z nich jest nyska "katedra" której historia jest równie bogata jak historia samego miasta. Jest jedną z najwyższych budowli w mieście.
Dzwonnica obok, która mierzy 44 m (4 kondygnacje), pierwotnie miała być najwyższą lecz podczas budowy liczne wydarzenia nie pozwoliły tego dokonać. Dopiero za rządów biskupa Jana Thurzo budowa została ukończona.


Wnętrze katedry oszałamia ogromem. Wysokość to aż 27 m od posadzki do sklepienia. Okala to piękne dzieło dwanaście kolumn z 12 rzędami cegieł i 12 opaskami. Liczba 12 ma tu symboliczne znaczenie... Dach katedry to powierzchnia dwóch boisk piłkarskich. Ale to nie wszystko...
Piękna studnia to kolejna pozostałość z dawnych czasów, zbudowana w 1686 przez Wilhelma Hellwega. Zdobiona kratownica miała za zadanie chronić studnię przed wojskami które chciały zatruć to ujęcie wody w mieście. W tym celu pełniono nawet warty w tym miejscu. 
Oprócz tego wiele innych... Bastion Św. Jadwigi czy Kościół pw. Piotra i Pawła , czy fontanna Trytona które są równie tajemnicze i z bogatym wnętrzem.


     Powyżej Kościół pw. Piotra i Pawła,na tyłach dawny klasztor          Bożogrobców (dzisiaj Diecezjalny Dom Formacyjny).
Bastion Św. Jadwigi, jeden z wielu które były w mieście

Fontanna Trytona wzorowana na fontannie Berniniego która znajduje się w Rzymie
Serdecznie zapraszam do zwiedzania i poznawania historii Nysy na własną rękę przy pomocy miejscowej Informacji Turystycznej i miejscowych przewodników którzy znają miasto jak własną kieszeń.  



Brak komentarzy:

Co warto przeczytać...

Zlatokopecký skanzen obok miasta Zlaté Hory

 Skansen „Zlatorudné mlýny“ (Czechy, blisko granicy z Polską) położony jet między miejscowościami Zlaté Hory i Ondřejovice. Przy nim znajduj...